➡️ Jak rozpoznać udar cieplny u psa?
W okresie letnim psy narażone są na przegrzanie organizmu. Jeśli ciało psa przekroczy temperaturę 41 stopni, może to już zagrażać jego życiu!
Udar cieplny u psa charakteryzuje się nienaturalnie szybkim oddychaniem – dyszeniem, nadmiernym ślinieniem się, wysoką temperaturą ciała, apatią, osłabieniem, a nieraz wymiotami i biegunką. Mogą wystąpić również drgawki, zaburzenia równowagi, a nawet utrata przytomności.
Oprócz wyżej wymienionych symptomów, pojawiają się również: silny niepokój, panika, silne zaczerwienienie wewnątrz uszu, wiśniowy kolor błon śluzowych, dezorientacja, zwierzę przestaje reagować.
❗️Obserwuj i reaguj, jeśli zobaczysz zamkniętego psa w samochodzie❗️
Gdy pies jest zamknięty w samochodzie, przede wszystkim należy sprawdzić, czy kierowca jest w pobliżu lub czy drzwi są otwarte. Jeśli pies jest w zamkniętym aucie i jego stan się pogarsza, należy wybić szybę, zgłosić zdarzenie na policję i zapewnić psu opiekę.
⛑️ PIERWSZA POMOC ⛑️
1. Przenieś psa w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce. Najlepiej na trawie.
2. Jeśli pies może samodzielnie pić, podawaj mu małe ilości letniej wody.
3. Schładzaj psa bieżącą wodą – najlepiej zacznij od łap, a następnie przejdź do brzucha, tułowia i karku. Używaj też mokrych ręczników, ale zmieniaj je często.
4. Ważne! Nie dopuść do nadmiernego schłodzenia, by uniknąć szoku termicznego! Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi 38-39 stopni.
5. Zadzwoń do weterynarza, schładzaj psa w drodze. Pamiętaj o zapewnieniu mu dostępu do świeżego powietrza.
6. Nawet jeśli pies poczuje się lepiej, wizyta u weterynarza jest niezbędna! Dodatkowe badania, kroplówki i terapia tlenowa mogą uratować mu życie.
Przekaż dalej, zapisz ten blog – uświadamiajmy innych i bądźmy gotowi w razie potrzeby uratować życie czworonoga.